راهکارهای امنیتی و کنترل تردد در موزه ها

موزه محل نگهداری اشیایی است که از اهمیت زیادی برخوردارند. نگهداری و حفاظت از آثاری که در موزه به نمایش گذاشته می‌شوند همیشه به دقت زیادی نیاز دارد. ویترین‌های شیشه‌ای و کمدهای مخصوصی برای به نمایش گذاشتن اشیای قیمتی و حساس در نظر گرفته می‌شود و اشیایی که در محفظه قرار نگیرند نیز دارای حریم خاصی هستند. در بیشتر موزه‌ها بازدیدکنندگان نباید از مسیر بازدید خارج شوند و یا از حدی بیشتر به اشیا نزدیک شوند. تمامی این نکات با علایم و نوشته‌ها نشان داده می‌شوند.

اهمیت نگهداری از آثار و اشیای موزه‌ها

در مواردی هم هر بخش موزه یک نگهبان یا راهنما دارد که بازدیدکنندگان را راهنمایی می‌کند و بر روند بازدید از اشیای موزه نظارت دارد. در صورت لزوم نیز این فرد وارد عمل می‌شود تا مسایل امنیتی و حفاظتی موزه به کلی رعایت شوند.

علاوه بر ساعات کاری موزه، در ساعات و ایام تعطیلی هم باید از محیط و اشیای موزه حفاظت کرد. چه در برابر دستبردهای احتمالی و چه در برابر خطرات و اتفاقاتی که ممکن است برای سلامت آثار موزه خطرساز باشند.

راهکارهای قابل استفاده در موزه‌ها جهت حفظ امنیت و حفاظت

شناساگرها

برای تضمین امنیت موزه‌ها برنامه‌های مختلفی می‌توان در نظر گرفت. همچنین نسبت به وضعیت فیزیکی نگهداری از اشیا می‌توان سطوح مختلف حفاظتی را برنامه ریزی کرد. برای بازدیدکنندگان و نحوه ورود و بازدید آنها از موزه در موارد حساس باید مراحلی را ترتیب داد. به عنوان مثال اینکه بازدیدکنندگان از موزه باید در مرحله ابتدایی، احراز هویت شوند یا چهره آنها ثبت شود.

برای بازدیدکنندگان می‌توان بارکد، بلیت‌ یا کارت مخصوص هم در نظر گرفت که قابلیت پیگیری مسیر طی شده یا نظارت لحظه‌ای بر آن ممکن باشد.

گیت‌های ورودی

معمولا مسیر بازدید از موزه مشخص است به همین خاطر افراد باید از محل‌های خاصی عبور کنند. برای تضمین این کار از گیت‌های نفری استفاده‌ می‌کنند تا عبور افراد به نحوی ثبت شود. به کمک این ترفند مدیران برای بخش‌های مختلف موزه، تردد و دسترسی کنترل شده‌ای را در نظر می‌گیرند. انواع گیت‌های نیم قد و تمام قد به تسهیل این کار کمک می‌کنند. حتی سیستم عملکردی گیت‌ها هم اهمیت پیدا می‌کنند. این عملکرد باید به شکلی باشد که اجازه ندهد فردی بدون داشتن مجوز یا با سرعت و به دنبال نفر دیگر از گیت عبور کند. برخی از سالن‌ها نباید بیش از حد شلوغ شوند یا افراد مدت زمان طولانی در آنها توقف کنند. از گیت‌های ورودی می‌توان برای کنترل تعداد بازدیدکنندگان این سالن‌ها و بخش‌ها استفاده کرد.

برای افراد کم توان که مشکل حرکتی دارند نیز می‌توان از گیت‌های ویژه استفاده کرد.

گیت‌های فلزیاب

همراه داشتن برخی از اشیا در موزه‌های خاصی مجاز نیست. گیت‌های فلزیاب با تنظیمات خاصی که دارند می‌توانند در تشخیص این اشیا نقش مهمی داشته باشند. به این ترتیب لازم به توضیحات یا بازرسی‌های اضافه نیست. بازدیدکنندگان با عبور از گیت‌های فلزیاب و با حفظ کرامت مراحل امنیتی را پشت سر می‌گذارند.

قفل و دستگیره هوشمند

انواع قفل و دستگیره‌های هوشمند وجود دارند که می‌توان برای محافظت کمدها، بخش‌ها و اتاق‌های موزه‌ها از آنها استفاد کرد.

نرم افزارها

نرم افزاهای مدیریتی مختلف می‌توانند بر حضور و غیاب و دسترسی کارکنان و بازدیدکنندگان، وضعیت سالن‌ها، تراکم جمعیت بازدیدکنندگان، وضعیت گشت و نگهبانی‌های ایام تعطیل و... نظارت داشته باشند و امکان کنترل و ارزیابی لحظه‌ای را نیز فراهم سازند.

نرم افزارهای تهیه بلیت هم از دیگر راهکارهای کنترل و مدیریت بازدیدکنندگان خواهد بود.

راهبند پارکینگی

در محوطه‌های پارکینگی و برای تردد خودروها راهبندهای هوشمند به کمک مدیریت تردد موزه‌ها می‌آیند.

شرکت پادرا انواع راهکارهای موثر و مفید برای مدیریت، کنترل و حفاظت از موزه‌ها را طراحی و تولید کرده است.