راهکارهای امنیتی و کنترل تردد در زندان ها

زندان محلی است که افراد خاصی باید در آن نگهداری شوند و اجازه خروج عادی نیز ندارند. پس امنیت و نفوذناپذیری زندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زندان، ندامتگاه و مراکزی که برای نگهداری افراد برای مدت زمان خاصی در نظر گرفته می‌شوند به محافظت دقیق و بالایی نیاز دارند.

شرایط زندان‌ها و اهمیت استفاده از راهکارهای امنیتی

احتمال شورش، بی‌نظمی و آشوب در زندان بسیار زیاد است و کنترل نظم در تامین امنیت و حفاظت بسیار مهم شمرده می‌شود. در حال حاضر ابزار مختلفی برای کنترل و جلوگیری از این اتفاقات وجود دارد.

از مشخصات کلی زندان‌ها اینست که راه‌های ورودی و خروجی بسیار کم دارند. محیط زندان‌ها کاملا محافظت شده و ورود به زندان چند مرحله‌ای است. معمولا زندان‌ها خارج از محیط‌های شهری یا در حومه مناطق مسکونی هستند. به همین خاطر ممکن است مسیرها و محوطه‌های اختصاصی داشته باشند. علاوه بر محیط داخلی این مسیرها و محوطه‌ها نیز باید مورد حفاظت قرار گیرند.

راهکارهای شرکت پادرا برای حفط امنیت زندان

ورودی خودرویی

افراد یا پیاده و یا با خودرو وارد زندان می‌شوند. مسیر ورود خودروها را با انواع راهبند خودرویی می‌توان کنترل کرد. برای مکان‌هایی که صرفا پارکینگ هستند و ارتباطی با محیط داخلی زندان ندارند یک راهبند بازویی مناسب است. اما برای مسیری که خودروهای حامل زندانیان رفت و آمد دارند یا ورود و خروج اصلی و کلی زندان محسوب می‌شود باید از راهبندهای مستحکم‌تری استفاده کرد. راهبندهای کف خواب، ستونی و تایر کیلر از این دسته راهبندهای مستحکم و با کارایی بالا محسوب می‌شوند.

ورودی نفری

گیت‌های نفری در محل ورود افراد بازدیدکننده و کارکنان نصب می‌شوند که می‌توانند از نوع ساده و صرفا جهت کنترل تردد باشند یا اینکه از نوع امنیتی و مستحکم و تمام قد باشند که در برابر فشار و ازدحام جمعیت مقاومت بالایی دارند.

دستگاه کنترل دسترسی و نرم افزارها

از دستگاه‌ها و شناساگرهای احراز هویت بیومتریک و کارتخوان و ... می‌توان جهت حضور و غیاب و کنترل دسترسی افراد استفاده کرد. دستگاه‌های کنترل دسترسی امکانات نرم افزاری مختلفی را فراهم می‌آورند که دسترسی افراد به مکان‌های دیگر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند.

نرم افزارهای جامع داخلی نیز انواع هماهنگی‌ها و امکانات کنترل داخلی را برای متصدیان فراهم می‌ آورند.

برای بازدیدکنندگان یا افراد ویژه‌ و کسانی که باید تحت مراقبت دائمی باشند هم می‌توان از دستبندها یا تگ و کارت مخصوص استفاده کرد. ریدرهای مخصوص در سالن‌ها و بخش‌ها امکان رصد و پیگیری آنلاین را فراهم می‌آورند.

استفاده از راهکارهای مفید و موثر موجب برقراری آرامش و امنیت در محیط زندان خواهد شد.