راهکارهای امنیتی و کنترل تردد در بیمارستان ها

بیمارستان مکانی است که روزانه افراد مختلفی در آن رفت و آمد دارند. نظارت و کنترل بهداشتی و امنیتی چنین مکانی به دقت خاصی نیاز دارد. پارکینگ خودروها، ورودی بخش‌ها، اتاق‌های ویژه، کمدهای مخصوص دارو یا تجهیزات و ابزار خاص نیاز به نظارت کامل دارند. همچنین رعایت بهداشت و پیشگیری از انتشار آلودگی و انتقال آن از امور کلیدی و حیاتی در بیمارستان است.

کنترل تردد خودرو در بیمارستان‌ها

درهای ورودی به بیمارستان یا برای خودروها هستند یا افراد. آمبولانس و خودروی کارکنان اجازه ورود به محوطه پارکینگ بیمارستان را دارند اما در شرایط خاص نیز افراد می‌توانند وارد محوطه‌های خودرویی شوند.

برای کنترل تردد به محوطه پارکینگ بیمارستان از راهبند بازویی یا پارکینگی استفاده می‌شود. راهبند بولارد یا ستونی نیز گزینه مناسبی برای کنترل تردد خواهد بود. جهت احراز هویت و صدور خودکار مجوز ورود در این راهبندها می‌توان از دوربین پلاک‌خوان، آنتن برد بلند و ریدرهای احراز هویت مختلف استفاد کرد. همه راهبندها قابلیت کنترلی دارند که برای استفاده از موارد خاص مثل زمان قطعی برق یا ورود و خروج اضطراری است. به این ترتیب افرادی که هویت آنها در سیستم تعریف نشده باشد هم می‌توانند از این راهبندها تردد کنند.

کنترل تردد بیماران و مراجعه کنندگان

برای ورود افراد مختلف به بیمارستان و جلوگیری از انتشار عفونت و آلودگی باید از راهکارهای بهداشتی مناسب استفاده کرد. در ورودی عمومی بیمارستان می‌توان از دوربین و ریدرهای تشخیص دمای بدن برای تفکیک و شناسایی افراد تب دار استفاده کرد. شرایط برخی از بیمارستان‌ها به صورتی است که افراد دارای عفونت و تب نباید وارد آن شوند و این دستگاه کمک بزرگی به حفظ سلامت محیط بیمارستان می‌کند.

کنترل تردد کارکنان

جهت ورود کارکنان نیز می‌توان از دستگاه‌های حضور و غیاب مختلف و گیت‌های ورودی متنوعی استفاده کرد. انواع قفل‌ها و دستگیره‌های مختلف الکترونیک در تامین امنیت و قابلیت کنترل و نظارت بیمارستان نقش بسزایی دارند. گیت‌های بهداشتی یا هایژنیک که دست و کفش و در برخی موارد کل پوشش افراد را ضدعفونی می‌کند برای ورود به بخش‌های ویژه و اتاق‌های خاص استفاده می‌شود.

نظارت بر وسایل، تجهیزات و داروها

برای نظارت بر تجهیزات مختلف بیمارستان از تگ‌ها و برچسب‌هایی استفاده می‌شود که امکان رصدکردن و گزارش‌گیری از مکان این تجهیزات را فراهم می‌آورد. با استفاده از این روش از ایجاد اختلال و نقص در گزارش گیری مربوط به جابجایی داروها و تجهیزات جلوگیری می‌شود. همچنین می‌توان به صورت آنلاین و لحظه‌ای مکان فیزیکی اقلامی که دارای تگ هستند را شناسایی کرد.

امکان گشت و نگهبانی

دستگاه گشت و نگهبانی هم می‌تواند همراه با تجهیزات دیگر به کنترل امنیت و نظارت بر سالن‌ها و مکان‌های ویژه بیمارستان کمک کند.

یکپارچه سازی کلی نرم‌افزاری و سخت ابزاری تجهیزات بیمارستانی

با یکپارچه سازی و هماهنگی نرم افزاری همه سیستم‌های کنترل و نظارت بر بیمارستان می‌توان ایمنی و قابلیت نظارت و مدیریت را به بالاترین حد ممکن رساند. نتیجه استفاده از سیستم‌های جامع مدیریتی، کنترل انواع دسترسی و تردد به راحت‌ترین نحو ممکن است.